Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salut ash vrea sami fac si eu frizura anime
Mier Sept 01, 2010 12:12 pm Scris de fuzz

» ALO! Mai e cineva?
Lun Iul 26, 2010 6:56 pm Scris de DiDi`

» Ce ai face daca...?
Lun Iun 28, 2010 12:20 pm Scris de DiDi`

» Ce parere aveti despre graffiti??
Lun Iun 28, 2010 12:10 pm Scris de DiDi`

» Siteurile noastre ...
Lun Iun 28, 2010 11:56 am Scris de DiDi`

» Despre noi...
Lun Iun 28, 2010 11:48 am Scris de DiDi`

» Fazan!!!!
Mar Dec 29, 2009 10:21 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Animeul favorit...
Mar Dec 29, 2009 6:59 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Prea Tare Testul Asta....
Mar Dec 29, 2009 5:58 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare

Dezvaluirile unu angajat Mc Donald's :|:|

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dezvaluirile unu angajat Mc Donald's :|:|

Mesaj  ..ZoZoLe.. la data de Sam Ian 03, 2009 9:48 pm

Sincer ar fi bine sa cititi tot cu atentie ,am gasit asta si sincer acum is scarbita rau ,chiar azi am fost la Mc ,stiam ca mancarea nu este sanatoasa dar nici chiar asa.

E adevarat ca nu te obliga nimeni sa mamanci si se aude asa printre oameni ca mancarea de la Mc nu face bine deloc (nu numai mancarea), dar asta este alta mancare de “filet-o-fish”.Ca lucrator al Mc ar trebui sa tii secret ceea ce vezi acolo, sa nu iti pese de ceea ce vorbesc superiorii tai, sa faci tot ce ti se spune desi asta te defaimeaza intr-un mod sau altul si sa zambesti chiar daca tie iti e rau sau ti-a murit mama.

Pt cei care citesc “taifasu” meu cu mine insumi, adica “carnatu’” asternut pe monitorul dvs in clipele astea trebuie sa afle ce este de fapt aceasta “franchise” ce se numeste pompos “Mc Donald’s” .

Eu lucrez intr-un Mc, nu conteaza care -- desi credeti-ma ca 99% sunt la fel ( din punct de vedere al lucratorilor) ca din punct de vedere al tampeniilor pe care te lasa sa le ingurgitezi toate sunt la fel. Din fericire ( sau nu) am absolvit un liceu care m-a invatat ce inseamna industria alimentara si mancarea in spatele cifrelor sau literelor ( E-uri, ciclamati, zaharuri, xantan provenind din eu mai stiu ce animale moarte pe campii ).

Ca sa ajung la “miezul problemei” am sa incep prin descrierea mancarii pe care o vad in fiecare zi (asta findca atunci cand intru in congelator sau in frigider citesc pe eticheta ceea ce contine acel produs).

Sincer, carnea aceea care vi se pare gustoasa, in special in Big Mac, este intr-adevar facuta din peste 100 de animale, dar mai grav este ca e facuta din resturi tocate de animale decedate. Deci nu sacrificate sau carne de calitate superioara, ci carne vita sau mai bine zis “dejectii alimentare”. EU am avut ocazia sa vad o carne din aceea decongelata... Credeti-ma ca as fi preferat sa vad un cadavru in descompunere decat sa mai vad o data o carne cu zgarciuri si miros de descompunere si culoare verde dupa numai 6 ore de stat la temperatura camerei. Totodata acea bucata de carne ( in stare buna ) ajunde in numai 33 de secunde (timpul de “prajire a grilului” ) de la -18 / -23 grade C la 179 grade celsius.

Mustarul si Ketchup-ul sunt ok, credeti-ma pe cuvant, ceapa fresh este in regula, la fel si cea rehidratata ( aceasta fiind rehidratata cu autoru apei filtrate si totul in deplina curatenie [ in restaurantul in care lucrez eu] ).

Un alt factor daunator este salata ( si cea pe care o cumparam dar si cea din sandwich-uri) fiindca ea nu vine intotdeauna vidata sau din cauza proastei manevrari nu este tot timpul sub vid, in plus ea vidata are intotdeauna un gust specific “de cauciuc”.

Cartofii prajiti vin din Austria ( pt restaurantele din Romania ), nu au nimic special cand nu sunt prajti, sunt cartofi de calitate superioara, insa si acestia sunt “maltratati” printr-un proces de prajire de numai 3 min si 50 de secunde in care ajung de la -23 grade C la 175 / 182 grade celsius intr-un ulei care contine 10% grasime animala, ulei vegetal, compusi chimici pt grabirea prajirii ( nu dau numele si celelalte ingrediente findca nu vreau sa fiu facut raspunzator pt incercarile esuate ale unora de a manca cartofi “a la MC ”)

Carnea de pui ( Mc Chicken / Patty Chicken / Mc Nuggets / SCW [Spicy Chicken Wings] ) este (mi-e si scarba sa spun) de fapt “un fel de carne ”, fiindca este de fapt o carne presata la temperaturi inalte din toata gaina inclusiv gheare / cap s.a.m.d in care se adauga enzime, saruri, E -uri de care am auzit lucruri proaste (din nou va rog sa ma intelegeti ca nu pot da numele acestora fiindca nu vreau sa fiu facut raspunzator pentru divulgarea unor compusi ce pot fi cumparati de pe piata si folositi in retete proprii care ar cauza disfunctii sau chiar moartea).

Carnea celebrului “Filet-O-Fish” este prajita intr-un ulei special pentru a-i anihila mirosul de peste, ulei care ii afecteaza compozitia organoleptica si nu numai, sincer nu va recomand sa mancati asa ceva …

Inghetata de la Mc este intotdeauna “cea mai buna ” si restu … Sincer: fata de ce am vazut afara, aici laptele pentru inghetata vine de la “La Dorna” (ma refer la laptele “SUNDAE Mix ” pt inghetatele Mc Flurry si Mc Sundae). Pe laptele care vine de la distribuitori nu scrie nici un ingredient, practic nimic... Tot ce pot sa spun este cavine intr-adevar in conditii curate si la temperatura optima. ( asta in restaurantul in care lucrez eu ).

Bauturile: o alta buba a Mc Donald’s -ului! Vin in niste tancuri sub forma de sirop (Cola/ Fanta /Sprite / Cola Light si Apple Juice), sirop care este impins prin niste tuburi catre un aparat care ii impregneaza Co2 printr-un proces care sincer nu este deloc igienic dat fiind faptul ca siropul aluneca pe o tava racita cu freon apoi trece printr-o “teava ” catre duza din fata restaurantului, duza prin care mai trece o alta “cura” cu apa rece si cu Co2 in care Mc-ul va mai pune si gheata. Deci luati apa minerala cu gust de Cola sau mai stiu ce.

Mai nou Lipton in Mc Donald’s este si “la dozator” ( desigur ca nu mai este la sticla ca si-ar face concurenta singur) si acesta vine intr-o punga de 10 litri in care este un sirop foarte concentrat care beneficiaza de acelasi “tratament” ca si bauturile carbogazoase, insa cu mai multa apa. Sincer: Lipton are gust de ceai Ekoland dar de cea mai proasta calitate.

Sucul de portocale ( Juice) este de fapt o combinatie de fulgi congetati de portocale cu apa filtrata. Pe el scrie 16 grade Brix (asta ar insemna 67% pulpa din care 32% zaharuri nesaturate si zaharuri naturale si restul apa), insa credeti-ma ca pe duza aia nu iese suc natural de portocale nici in 200 de ani.

Placintele de la Mc Donald’s nu stiu din ce sunt facute, dar am auzit lucruri aiurea despre ele... Insa acu' nu stiu nimic sigur nu am ce sa va spun.

In cele din urma salatele de la Mc ( ma refer la cele din Romania) sunt in regula ( cea la Sallad Shaker ), cea de ton (Tuna Sallad) si cea “greceasca” (Mediteranean Sallad). Insa cea de pui ( Mc Chicken Sallad) nu v-o recomant dat fiind ca are carnea aceea de “pui” de care am vb mai sus.

Din nou subliniez ca toate salatele au un gust specific de cauciuc dat fiind faptul ca nu sunt 100% naturale. Cam atata despre mancarea de la MC, daca vine cineva cu adaugari la ceea ce am spus ii multumesc, pt cei cu critici la adresa mea le spun sa latre in alta parte ca nu am chef.

Ca incheiere vreau sa notez ca nu am vorbesc despre lucratori fiindca nu asta era subiectul, insa credeti-ma ca asta difera de la restaurant la restaurant asa cum toti oamenii sunt diferiti, insa e adevarat ca e un stres enorm si bani foarte putini. Un sfat prietenesc: mancati in alta parte!

Gandeste-te de doua ori inainte sa vii la Mc te rog frumos !!!

Ce parere aveti ? Neutral

Admin

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 23
Localizare : Bacau
Stare de spirit : Cool mah :))
Data de inscriere : 30/12/2008

Vezi profilul utilizatorului http://zdranganele.forumz.ro

Sus In jos

Re: Dezvaluirile unu angajat Mc Donald's :|:|

Mesaj  .MaDa<<<BANNED la data de Sam Ian 03, 2009 9:56 pm

wow. sunt pur si simplu socata.
nu credeam ca sunt atatea chestii pericolase in mersul la mc.
stiam ca e daunator, ca orice alta chestie, dar in halu` asta?
cel putin chestia cu mc puisor si carnea din big mac... m-a dat gata.
nu credeam asa ceva. sunt socata Neutral

pe bune . Neutral
.MaDa<<<BANNED
Teenager Zdranganit
Teenager Zdranganit

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 22
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : sporturi extreme : pc-u` , tv-u` :> . sounds good 4 me. :]
Stare de spirit : tru. =]]
Data de inscriere : 03/01/2009

Vezi profilul utilizatorului http://verde-muov.hi5.com

Sus In jos

Mesaj  Neye. la data de Sam Ian 03, 2009 10:02 pm

Doamnee. Ti-am zis si pe Y!M ce parere am.
De la jumatatea postului a inceput sa-mi vina rau.
Cum adica animal mort de pe nu stiu ce camp ? Vreau sa zic ca nu mai mananc asa ceva in viata, vietilor mele.
Doamneeee !!!
Cand te gandesti ca o fata urma sa isi tina ziua acolo, ne invita la un suc, etc etc.
Scarbos ! Sunt in stare sa nu ma mai duc dupa ce am citit aici.
Cred ca imi voi aduce apa de la pompa de acasa si gata. Beau apa, mai sanatos. Si nici nu ne ingrasam, neee ?!

Deci God ! Imi vine sa vars...
Stiam ca nu e sanatoasa, dar nici chiar asa...
Uuu.. yex.
Neye.
Kid Zdranganit
Kid Zdranganit

feminin
Numarul mesajelor : 57
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : N-am asa ceva... XP Sunt emo :))) Nu ma distrez [-x Ar fi o ofensa adusa prietenilor mei emo :]]
Stare de spirit : Veri hepi. Băt iu? Ati mai vazut voi emo hepi ? [ A trage o privire la Joburi/Distractii ]
Data de inscriere : 03/01/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Yumina la data de Lun Ian 05, 2009 11:06 pm

Am ramas practic *tampa*
Am auzit si eu tot felul de zvonuri insa nu stiam ce sa cred,iar cateodata nu bagam in seama.
Acum sincer ma scarbesc numai cand imi aduc aminte ce am mancat.
Nu stiu daca am sa ma mai duc pe acolo,acum in modul cel mai sincer.
Yumina
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 37
Localizare : Bc
Data de inscriere : 05/01/2009

Sus In jos

Mesaj  Andrey la data de Lun Ian 05, 2009 11:19 pm

huh! lol! macar inghetata e buna lol!

nu mai mananc de la Mc!!! care vine la o inghetata?? lol!

(eu mereu vad partea buna lol! lol! lol! lol! lol! lol! )

Gugle Games at : Just Click
Andrey
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 105
Varsta : 25
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : role/ making a site/forum
Stare de spirit : happyyyyy
Data de inscriere : 02/01/2009

Vezi profilul utilizatorului http://www.gugle.go.ro

Sus In jos

Mesaj  Sarani Saeng la data de Lun Ian 05, 2009 11:22 pm

deci am ramas cam >.>
Adica la faza cu carnea de pui si etc...
Eu nu suport ghiarele si asa mai departe..si zgarciul...
Va dati seama ca noi chiar mancam chestiile alea?
Si ne mai si place...
Deci... da...
Amintiti-mi sa nu mai mananc la MC vreodata..
stai ^^ ca la mine in oras nu e -.-"
=)) lol!

Sarani Saeng
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 117
Varsta : 24
Localizare : Birlad
Joburi/Distractii : Datul cu capul de pereti
Stare de spirit : excelenta, abia scoasa de la reparat
Data de inscriere : 01/01/2009

Sus In jos

Mesaj  ...TuZz... la data de Mar Ian 06, 2009 6:21 pm

oooo nu stiam eu de ce e atat de buna carnea aia de pui Razz ...oare pune si creer de pui in ea ...ar fi prea tare sa vezi cum scoate cineva o urma de creer shi sal suga Shocked ....as incerca si eu.. lol!
...TuZz...
Bebe Zdranganit
Bebe Zdranganit

feminin
Numarul mesajelor : 25
Varsta : 24
Localizare : bacau
Joburi/Distractii : nik
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 30/12/2008

Sus In jos