Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salut ash vrea sami fac si eu frizura anime
Mier Sept 01, 2010 12:12 pm Scris de fuzz

» ALO! Mai e cineva?
Lun Iul 26, 2010 6:56 pm Scris de DiDi`

» Ce ai face daca...?
Lun Iun 28, 2010 12:20 pm Scris de DiDi`

» Ce parere aveti despre graffiti??
Lun Iun 28, 2010 12:10 pm Scris de DiDi`

» Siteurile noastre ...
Lun Iun 28, 2010 11:56 am Scris de DiDi`

» Despre noi...
Lun Iun 28, 2010 11:48 am Scris de DiDi`

» Fazan!!!!
Mar Dec 29, 2009 10:21 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Animeul favorit...
Mar Dec 29, 2009 6:59 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Prea Tare Testul Asta....
Mar Dec 29, 2009 5:58 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare

Sarcina nedorita !!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sarcina nedorita !!!

Mesaj  ...TuZz... la data de Mier Dec 31, 2008 12:33 pm

Sarcina In Adolescenta
Sarcina nedorita este una dintre cele mai serioase probleme cu care se poate confrunta o adolescenta... In primul rand, din cauza ca, de cele mai multe ori, este vorba de o sarcina accidentala, iar in al doilea rand, pentru ca afecteaza dezvoltarea sexualitatii adolescentei. Desi pot fi active din punct de vedere sexual, fetele aflate la aceasta varsta nu sunt inca dezvoltate complet pentru a tine pasul cu toate schimbarile corpului pe care le implica sarcina. Trebuie luate in calcul, desigur, si restul de consecinte: abandonul scolar, problemele familiale, depresiile etc.

Care sunt factorii care pot favoriza aparitia unei sarcini nedorite?
• Anxietatea si graba specifica adolescentei! De obicei, fetele sunt prea sfioase pentru a cere protectie si se lasa pe mana partenerului, temandu-se de respingere. • Mitul cum ca prezervativul diminueaza placerea sau • practicarea metodelor nesigure, cum ar fi retragerea penisului inainte de ejaculare. • Consumul de alcool si/sau droguri, care scade inhibitia si controlul.

De retinut!
• Utilizarea contraceptivelor costa mai putin decat neutilizarea lor – costurile necesare in timpul unei sarcini si pentru ingrijirea unui copil sunt mult mai mari.
• Prezervativele si pilulele sunt cele mai populare metode de contraceptie, in special printre adolescenti. Sunt ieftine, usor de cumparat si nu reprezinta riscuri pentru sexualitatea adolescentului. Prezervativul trebuie utilizat corect pentru a asigura protectie, iar pilulele trebuie prescrise de un medic. Gasirea metodei potrivite de contraceptie e un pas extrem de important! Necesita planificare ingrijita din partea tuturor partilor implicate. Este important ca responsabilitatea sa fie impartita intre parteneri, nu sa fie dusa doar de fata.

Ati trecut vrodata printro astfel de situatie ? ce parere aveti despre acet subiect? Shocked
...TuZz...
Bebe Zdranganit
Bebe Zdranganit

feminin
Numarul mesajelor : 25
Varsta : 24
Localizare : bacau
Joburi/Distractii : nik
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 30/12/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Sarcina nedorita !!!

Mesaj  .MaDa<<<BANNED la data de Sam Ian 03, 2009 7:04 pm

nu, nu am trecut. dud, am 14 ani.
wtvr.

chestia este destul de complicata, oricum, ati vazut filmele gen Mama la 16 ani, Juno?
Nu stiu, dupa parerea mea ar fi chiar.. dezastruos. Stii, si chestia care ar rasturna situatia, e ca baiatul nu ar accepta acest lucru , nu s-ar impaca cu ideea. Sau parintii sa te dea afara din casa, iar iubitul tau, sa-ti dea bani sa te duci frumusel la nenea ginecolog.

Nu stiu, mi se pare o situatie.. ,, naspa rau ,,.

Oricum, girls, folositi protectia.! Very Happy
.MaDa<<<BANNED
Teenager Zdranganit
Teenager Zdranganit

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : sporturi extreme : pc-u` , tv-u` :> . sounds good 4 me. :]
Stare de spirit : tru. =]]
Data de inscriere : 03/01/2009

Vezi profilul utilizatorului http://verde-muov.hi5.com